| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors SC50Y103V |
| Tolerance: | +/-0.1 °C |
| Resistance: | 10 kOhm |
| Power Rating: | 50 mW |
| Disc Diameter: | 0.05 in |
| Overall Width: | 0.05 in |
| Response Time: | 0.5 s, 8 s |
| Overall Length: | 1.5 in |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Operating Temperature: | -40 to 221 °F |
| SKU: | AASSC50Y103V |
SC50Y103V
| Heilind Number: | AASSC50Y103V |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Number: | SC50Y103V |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
SleevedNTC interchangeable chip thermistor with isuslated lead wires

