| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EB159-04-L |
| Pitch: | 0.1 in |
| Series: | EB159 Series |
| Wire Size: | 26 to 18 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 26 to 18 AWG |
| Current Rating: | 6 A |
| Voltage Rating: | 150 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 4 |
| Contact Material: | Brass |
| Termination Method: | Screw |
| Insulation Material: | Nylon |
| SKU: | ADTEB159-04-L |

