| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EB5A-03-A |
| Pitch: | 0.138 in |
| Series: | EB5A Series |
| Wire Size: | 28 to 16 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 28 to 16 AWG |
| Current Rating: | 8 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Number of Poles: | 3 |
| Termination Method: | Screw |
| Insulation Material: | Nylon |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| Operating Temperature: | -40 to 105 °C |
| SKU: | ADTEB5A-03-A |

