| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EBH-08-D |
| Pitch: | 0.2 in |
| Series: | EBH Series |
| Wire Size: | 24 to 12 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 24 to 12 AWG |
| Current Rating: | 20 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 8 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Termination Method: | Screw |
| Insulation Material: | Plastic |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Operating Temperature: | -40 to 115 °C |
| SKU: | ADTEBH-08-D |

