| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EBHA-06-C |
| Pitch: | 0.197 in |
| Series: | EBHA Series |
| Wire Size: | 28 to 14 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 28 to 14 AWG |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Contact Plating: | Nickel |
| Number of Poles: | 6 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Termination Method: | Screw |
| Insulation Material: | Nylon |
| SKU: | ADTEBHA-06-C |

