| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1546215-2 |
| Amperage: | 10 A |
| Gender: | Header |
| Housing Material: | PA 6/6 |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 150 V AC |
| Mount Angle: | Vertical |
| Block Type: | PCB Mount |
| Screw Size: | M1.6 |
| Package Quantity: | 100 |
| Contact Amperage: | 10 A |
| Number of Positions: | 12 |
| Housing Color: | Gray |
| GPL: | 124 |
| Tail Length: | .134 in, 3.4 mm |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C, -40 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 7742 |
| Wire Size: | .05 - 1.4 mm², 16 - 30 AWG |
| Connector System: | Wire to Board |
| Screw Material: | Brass |
| Stacking Configuration: | Side Stackable |
| ECCN: | EAR99 |
| Screw Plating: | Nickel |
| Body Color: | Gray |
| Entry Angle: | Side |
| Interlock: | Without |
| Closed End: | With |
| Stacked Levels: | Without |
| Threaded Flange: | Without |
| Contact Mount Style: | Through Hole |
| Screw Flange: | Without |
| Screwless Terminal Block: | No |
| Wire Protection: | With |
| Part Aliases: | 1-1546215-2 |
| SKU: | AMP1-1546215-2 |
1-1546215-2
Specifications
Detailed Description
Easily mount and secure your PCB connections with our TERMI-BLOK Header, designed for efficient power and signal transmission. Featuring 12 contacts in a single row, this vertical board mount ensures a reliable connection at a 90-degree angle. With a durable PA 6/6 housing in a sleek gray color, it's both sturdy and visually appealing. Each contact, made of high-quality brass with tin plating, can handle up to 10 A of current at 150 V AC, making it ideal for industrial applications. Wave solder capable and RoHS compliant, this header is not only easy to install but also environmentally friendly. Whether for power or signal circuits, this TERMI-BLOK Header guarantees optimal performance in a wide temperature range from -40 to 105 °C. With 100 pieces in a box, it's perfect for large-scale projects, ensuring you always have a reliable connection at hand.

