| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-178317-2 |
| Series: | Dynamic 3000 Series |
| Connector Type: | Header |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | Polyester - GF |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Plating: | Gold |
| Pitch: | .149 in |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Tab |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Lock Type: | Latch |
| Contact Amperage: | 15 A |
| Number of Positions: | 8 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Tail Length: | .149 in, 3.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | With |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| Connector Height: | 21.6 mm, .85 in |
| PCB Retention Type: | Retention Leg |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Preloaded: | Yes |
| Contact Layout: | Inline |
| Contact Transmits: | Power, Signal (Data) |
| Connector Length: | 1.6 in, 40.67 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Rated Voltage: | 250 VAC, 250 VDC |
| Connector Product Type: | Assembly, Connector |
| Contact Style: | Straight |
| Connector Width: | .368 in, 9.35 mm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Application Assembly Feature: | Without |
| Header Type: | Shrouded |
| Insertion Force: | Standard |
| Tail Plating Thickness: | 2 µm, 78.74 µin |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| Tail Plating: | Tin |
| Multiple Contact Types: | Without |
| Shunts/Shorting Bars: | Without |
| Halogen Free: | Yes |
| Standards Met: | CSA UL |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-178317-2 |
| SKU: | AMP1-178317-2 |
1-178317-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your industrial connectivity with our Dynamic 3000 Series DYNAMIC S/ROW HDR 8P V ASSY. This versatile connector features a black polyester housing for durability, gold-plated contacts for optimal conductivity, and a 1.6mm PCB retention for secure mounting. With UL 94V-0 flammability standard compliance and a wide operating temperature range of -55 to 105°C, this connector ensures reliability in various environments. Its plug gender and through-hole solder termination method make it easy to integrate into your wire-to-board applications. Whether transmitting signals or power, the straight contact layout and inline header type provide efficient connectivity. With CSA and UL certifications, as well as RoHS compliance, you can trust in the quality and safety of this assembly. Elevate your assembly projects with this high-performance connector.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/13/2024 | PCN-23-192344 - Alternative resin added 1. Please be aware of an upcoming alternative resin material add to the listed part numbers. Product spec, customer drawing, and UL file number (E28476) are not changed. 2. Create new PCN with obsoleting the existing one (PCN No.: PCN-23-184184), due to the typo error for the first ship day. | Download | |||
| 11/13/2023 | PCN-23-184184 - Material change. Please be aware of an upcoming alternative resin material add to the listed part numbers. (Alternative resin Description: KINGFA PBT-RG151, BK012) Product spec, customer drawing, and UL file number (E28476) are not changed | Download | |||
| 03/30/2018 | P-17-014661 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from Qingdao plant to TE Suzhou Plant on DEC 2017. New plant will start Mass Production on Mar 2018. TE will prepare enough stock based on historic volume consumption to support our value customers demand during the plant transition. If any case of further questions or concerns about this transfer, please contact your TE Connectivity Sales Engineer. | Download | |||
| 03/30/2018 | P-17-014668 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from Qingdao plant to TE Suzhou Plant on DEC 2017. New plant will start Mass Production on Mar 2018. TE will prepare enough stock based on historic volume consumption to support our value customers demand during the plant transition. If any case of further questions or concerns about this transfer, please contact your TE Connectivity Sales Engineer. | Download | |||
| 12/23/2013 | P-13-009509 - Manufacturing location change. | Download | |||
| 12/23/2013 | P-13-009516 - Manufacturing Location Change. Revised edition of the P-13-009443. | Download | |||
| 11/01/2013 | P-13-009009 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from TE Qingdao plant to Outside Vendor. | Download | |||

