| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-293041-2 |
| Series: | FASTIN-FASTON 250 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Pre-Tin |
| Overall Length: | 1.063 in, 27 mm |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .25 in, 6.35 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .032 in, .81 mm |
| Terminal Type: | Tab |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 17 - 22 AWG, .32 - 1.04 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .091 in, 2.31 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Tab |
| SKU: | AMP1-293041-2 |
1-293041-2
Specifications
Detailed Description
Upgrade your electrical connections with our FF 250 Plug. Designed for efficiency and durability, this Fastin-Faston 250 series terminal features a brass construction with pre-tin plating for optimal conductivity. With a straight orientation and a secure F-Crimp design, it ensures a reliable connection for wires ranging from 17 to 22 AWG. The open barrel allows for easy wire insertion, accommodating insulation diameters up to 2.31mm. Operating smoothly in temperatures ranging from -40 to 110°C, this RoHS-compliant terminal is suitable for a variety of applications. Trust in our Quick Disconnects for high-quality performance in your projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1375820-4 | CST-100 II HOUSING 14 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1393837-1 | 27E460=SOCKET,R10,,ASSY,2 POLE | ![]() |
| TE Connectivity 165167 | PG WIRE PIN 22-16 | ![]() |
| TE Connectivity 1658622-4 | 20 NOVO MIL/CTR 30DP,LEAD FREE | ![]() |
| TE Connectivity 2-34151-1 | PG R 22-16 COMM 22-18 MIL 5/16 | ![]() |
| TE Connectivity 2-34162-1 | TERMINAL,PG R 16-14 1/4 | ![]() |
| TE Connectivity 2-34853-1 | TERM,PG, R, 12-10, #8, T&R | ![]() |
| TE Connectivity 2-520128-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 22-18 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 207304-1 | Rectangular Connector Housings, Wire-to-Wire / Wire-to-Board / Wire-to-Panel, 24 Position, .197 in [5 mm] Centerline, 6 Row, PA 66, AMP Metrimate | ![]() |
| TE Connectivity 3-520133-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 16-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 328976 | TERMINAL,PIDG R 16-14 1/2 | ![]() |
| TE Connectivity 329251 | SPLICE, CE, 22-12 | ![]() |
| TE Connectivity 35151 | TERMINAL,PIDG R 12-10 1/2 | ![]() |
| TE Connectivity 52927 | PIDG SP SPD 22-16COMM22-18MIL4 | ![]() |
| TE Connectivity 770849-4 | 04P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 87124-1 | LOCKING CLIP CONT ASSY .025 SQ | ![]() |
| TE Connectivity 966144-6 | DOPPLEIT ADERENDH N | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2025 | PCN-25-236573 - Product Discontinuance due to zero / extremely low market demand. no LTB | Download | |||
| 04/01/2024 | PCN-24-198141 - Manufacturing location change. manufacturing site in Collegno (Italy). These part numbers may be dual sourced from TE Collegno manufacturing site and TE Qingdao (China) manufacturing site from a period starting on April 1st, 2024 until September 30th, 2025, at the latest. Mixed shipments may be possible. After September 30th, 2025, these part numbers will be single sourced from TE Qingdao (China) manufacturing site. An internal release based on applicable TE specifications will be executed before any parts will be delivered, to ensure product performance is compliant with applicable TE specifications. If there is a change to the above listed schedule, we will update you further. | Download | |||
| 04/01/2024 | PCN-24-200233 - Corrective PCN to clarify last date for mixed shipments. This is a correction to the PCN's listed below. As mentioned in the previous PCNs, mixed shipments may be possible until September 30th, 2025. The "Last Date for Mixed Shipment" box in this PCN now matches this date. PCN-24-198117, PCN-24-198120, PCN-24-198123, PCN-24-198293, PCN-24-198296, PCN-24-198297, PCN-24-198895, PCN-24-198102, PCN-24-198104, PCN-24-198186, PCN-24-198188, PCN-24-198032, PCN-24-198403, | Download | |||


