| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-487378-9 |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 300 V AC/DC |
| Contact Type: | Socket |
| Package Quantity: | 1 |
| Cable Type: | FFC |
| Number of Positions: | 20 |
| Housing Color: | Black |
| Insulation Resistance: | 5000 MΩ |
| GPL: | 323 |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -65 - 105 °C, -85 - 221 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Panel Mount: | Without |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | Without |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 5663 |
| Cable Entry: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 720 V AC |
| Mating Retention: | Without |
| Insertion Force: | Normal |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-487378-9 |
| SKU: | AMP1-487378-9 |
1-487378-9
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity with this UL 94V-0 compliant housing receptacle, designed for secure and efficient cable mounting. Crafted from durable thermoplastic, it offers 20 socket contacts in a single row, ideal for signal applications. With a pitch of 2.54 mm (.1 in) and a voltage rating of 300 V AC/DC, it ensures reliable performance. The black housing, meeting UL 94V-0 flammability standards, guarantees safety. Operating in a wide temperature range of -65 to 105 °C (-85 to 221 °F), it is suitable for various environments. This Wire to Board connector, RoHS compliant and ECCN classified as EAR99, is a high-quality solution for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-480698-0 | 02P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480699-0 | 02P UMNL CAP HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480703-0 | 04P UMNL CAP HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 205165-1 | RECEPT ASSY,25 POSN,AMPLIMITE | ![]() |
| TE Connectivity 205166-1 | AMPLIMITE,ASY,PLUG,STD,109,3 | ![]() |
| TE Connectivity 206358-5 | CABLE CLAMP ASY, SIZE 11 | ![]() |
| TE Connectivity 207345-1 | CABLE CLAMP KIT,SZ 3 | ![]() |
| TE Connectivity 328996 | TERMINAL,PIDG R 16-14 4 | ![]() |
| TE Connectivity 34120 | TERMINAL,SOLIS R 16-14 6 | ![]() |
| TE Connectivity 350715-1 | 06P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 350767-1 | 03P UMNL CAP HSG V0 | ![]() |
| TE Connectivity 350777-1 | 02P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 36150 | PIDG R 22-16 COMM 22-18 MIL 6 | ![]() |
| TE Connectivity 51864-2 | TERMINAL,PIDG R 16-14 10 | ![]() |
| TE Connectivity 5745171-1 | SIZE 1 ASSY KIT .250 | ![]() |
| TE Connectivity 641775-2 | 04P UMNL STR/REL NATL | ![]() |
| TE Connectivity 643182-1 | UMNL STR/REL ADAPTER CAP NATL | ![]() |
| TE Connectivity T4113002051-000 | M12 MALE RA A CODE 5P PG9 GOL D | ![]() |
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2020 | P-20-019196 - Manufacturing Location change. moving its manufacturing location of the products listed below from Guangdong, China to Thailand. Lead time for orders on these part numbers may be subject to change. | Download | |||
| 06/26/2017 | P-17-014014 - Manufacturing Location Change. TE Connectivity (TE) is moving manufacturing location of the products listed below from TE Rock Hill to TE Guangdong. Please contact your TE Sales Engineer with questions. | Download | |||


