| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-66099-4 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Pin |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 90 °C, -67 - 194 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Precious Metal |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 16 - 18 AWG, .8 - 1.4 mm² |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Contact Shape: | Round |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Wire Insulation Support: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .08 - .1 in, 2.03 - 2.54 mm |
| Test Current: | 13 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 1-66099-4 |
| SKU: | AMP1-66099-4 |
1-66099-4
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connectivity with our III+ PIN contact, designed for optimal performance in a variety of applications. With a contact size of 16 and a durable brass construction, this crimp termination contact ensures secure and reliable connections. The 30AU/FL plating on the contact's mating area offers enhanced conductivity, while its tin plating on the termination ensures longevity and corrosion resistance. Suitable for use with 16-18 AWG discrete wires, this contact accommodates a wide range of cable types. Operating in temperatures ranging from -55 to 90°C, it is ideal for industrial environments. RoHS compliant and with a test current rating of 13A, this contact meets high-quality standards for your peace of mind. Whether for power transmission or signal integrity, this III+ PIN contact is an essential component for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-104481-3 | SHORT POINT RECP CONT LP | ![]() |
| TE Connectivity 1-206062-4 | CABLE CLAMP KIT #11 | ![]() |
| TE Connectivity 1-480698-0 | 02P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-487547-1 | FFC,RCPT CONTACT,.050" CNTRLIN | ![]() |
| TE Connectivity 1-640507-0 | 02P MR II CAP HSG V0 RED | ![]() |
| TE Connectivity 1-640517-0 | 02P MR II PLUG HSG V0 RED | ![]() |
| TE Connectivity 1-66358-9 | Cut Strip - III+ SKT,18-14,30AU/FL,STRIP | ![]() |
| TE Connectivity 1658608-2 | 25 POS HDF PLUG, MS, LEAD FREE | ![]() |
| TE Connectivity 1658612-4 | 09 POS HDF RCPT, MS, LEAD FREE | ![]() |
| TE Connectivity 1658641-3 | PLUG ASSY SIZE 5 | ![]() |
| TE Connectivity 205090-1 | HD 20 SOCKET CONTACT | ![]() |
| TE Connectivity 205206-9 | CRIMP SNAP PLUG ASSY,SIZE 2 | ![]() |
| TE Connectivity 206070-8 | CABLE CLAMP KIT #17 | ![]() |
| TE Connectivity 206429-1 | CPC PLUG ASSY, 11-4, REV SEX | ![]() |
| TE Connectivity 3-747579-0 | SHLDNG FERRULE, PLTD, BULK PKG | ![]() |
| TE Connectivity 350766-1 | 03P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 66099-4 | III+ PIN,1-16,30AU/FL,LP | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/18/2026 | PCN-26-274194 - Material Change. Our plating instructions will be standardized. Gold plating will be removed from non functional areas of the contacts. Plating on the interface areas will be retained with no functional changes. Crimp barrel areas will be plated with tin if they are not currently plated with tin. This new condition does not impact performance, as it is already covered by Product Specification 108 10042 and the referenced engineering test reports within that specification. | Download | |||
| 01/06/2025 | PCN-24-213636 - Material standardization. This PCN replaces either PCN-24-2430008, PCN-24-213012 or PCN-24-213010 -- Sustainable precious metal plating standardization across product lines | Download | |||
| 11/26/2024 | PCN-24-213012 - Product Improvement. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 07/02/2024 | PCN-24-213573-C - PCN Cancellation. Wrong Ship Dates, PCN will be replaced. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 04/01/2013 | Project Lantern PTP Migration Parts - MNF. location change from NC. | Download | |||


