| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1623720-5 |
| Mount Type: | Axial Leaded |
| Power Rating: | 2 W |
| Termination Type: | Tinned Copper Leads |
| Resistance: | 220 Ω |
| Operating Temperature Range: | -40 - 200 °C |
| Rated Voltage: | 400 V |
| Dimensions: | 19 x 7 mm |
| Element Type: | Ceramic Composition |
| Tolerance: | 10% |
| Number of Terminations: | 2 |
| Temperature Coefficient: | ±1300 ppm/°C |
| Element Material: | Ceramic Composition |
| SKU: | AMP1623720-5 |
1623720-5
| Heilind Number: | AMP1623720-5 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 1623720-5 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your circuitry with the CCR2 220R 10% Axial Leaded Resistor. With a power rating of 2W and a resistance of 220Ω, this resistor ensures reliable performance in a wide operating temperature range from -40 to 200°C. Its ceramic composition and tinned copper leads make it durable and efficient, suitable for various applications. RoHS compliance further guarantees its environmental responsibility. Upgrade your setup with this high-quality Through Hole Resistor today.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1623720-8 | ![]() | |
| TE Connectivity 4-1623720-5 | ![]() | |
| TE Connectivity 2-2176471-0 | ![]() |


