| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1676179-1 |
| Size Code: | 0805 |
| Power Rating: | .1 W |
| Termination Type: | Solder |
| Resistance: | 137 KΩ |
| Rated Voltage: | 100 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Dimensions: | 2 x 1.25 x .55 mm |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Product Type: | Precision Resistor |
| Element Type: | Thin Film |
| Tolerance: | .1% |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP1676179-1 |
1676179-1
Specifications
Detailed Description
Enhance your circuitry with precision and reliability using this RN 0805 chip resistor. Featuring a resistance of 137 KΩ with a tolerance of 0.1%, this thin film resistor ensures accurate performance in a compact 2 x 1.25 x .55 mm package. With a power rating of .1W and a rated voltage of 100V, it guarantees efficient operation in various applications. Solder termination and surface mount mounting style make for easy installation. RoHS compliant and crafted for durability, this resistor from our Surface Mount Resistors range is a must-have for your electronic projects.

