| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 170015-2 |
| Series: | FASTIN-FASTON 110 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Unplated |
| Overall Length: | 16.9 mm, .665 in |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .02 in, .51 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 16 - 20 AWG, .51 - 1.31 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .079 - .118 in, 2.01 - 3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP170015-2 |
170015-2
Specifications
Detailed Description
Effortlessly connect wires with our FF 110 REC 20-16AWG BR REREELING receptacle, part of the FASTIN-FASTON 110 series. Crafted from durable brass with unplated contact plating, it ensures reliable conductivity. Designed for straight orientation, it accommodates 16-20 AWG wire sizes with a crimp type F-Crimp. The open barrel accepts wire insulation diameters ranging from 2.01 to 3mm, making it versatile for various applications. Operating temperature ranges from -40 to 110°C (-40 to 230°F), guaranteeing performance in diverse environments. Trust in our Quick Disconnects for efficient and compliant solutions in connector technology.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2150835-1 | TE Connectivity 170015-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150835-2 | TE Connectivity 170015-2 Application Tooling | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 63521-1 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/20/2014 | E-13-016602 - Document clarification. | Download | |||


