| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 175152-4 |
| Series: | AMP Universal Power |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Voltage: | 300 V AC, 50 V AC |
| Contact Type: | Receptacle |
| Package Quantity: | 4000 |
| Contact Amperage: | 12 A |
| Termination Type: | Crimp |
| GPL: | 518 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | , |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Pre-Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 31.49 µin, .8 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 31.49 µin, .8 µm |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 0660 |
| Wire Size: | 16 - 20 AWG, .5 - 1.42 mm² |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Pre-Tin |
| Wire Insulation Support: | Without |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .067 - .13 in, 1.7 - 3.3 mm |
| Contact Retention: | With |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| For Multiple Crimp: | No |
| Contact Orientation: | Straight |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Pre-Tin |
| Crimp Area Plating Thickness: | .8 µm |
| Contact Product Type: | Contact |
| Part Aliases: | 175152-4 |
| SKU: | AMP175152-4 |
175152-4
| Heilind Number: | AMP175152-4 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 175152-4 |
| Datasheet: | Instruction Sheet |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Easily connect power sources with our Universal Power Receptacle Contact, designed for efficient power transmission in various applications. With a contact amperage of 12A and voltage rating of 300V AC, 50V AC, it ensures reliable performance. The cable mount feature allows for convenient installation, while the crimp termination type ensures secure connections. RoHS compliant and suitable for wire sizes ranging from .5 to 1.42mm² (16-20 AWG), this contact is a versatile solution for power connectivity needs. With a package quantity of 4000, it's ideal for bulk orders, making it a cost-effective choice for your project.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2151087-1 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151087-2 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151087-7 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 913923-1 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151087-1 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151087-2 | TE Connectivity 175152-4 Application Tooling | ![]() |


