| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1879216-3 |
| Size Code: | 0402 |
| Tolerance: | .1% |
| Dimensions: | 1 x .5 x .3 mm |
| Resistance: | 52.3 KΩ |
| Element Type: | Thin Film |
| Power Rating: | .063 W |
| Product Type: | Precision Resistor |
| Rated Voltage: | 25 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Termination Type: | Solder |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP1879216-3 |
1879216-3
Specifications
Detailed Description
Enhance your electronic designs with the CPF 0402 Precision Resistor. Measuring just 1 x 0.5 x 0.3 mm, this surface-mount component is a powerhouse, rated for 0.063 W power dissipation at 25 V. Boasting a resistance of 52.3 KΩ with a tight tolerance of 0.1% and a low temperature coefficient of 25ppm, it ensures reliable performance in precision applications. With solder termination and RoHS compliance, it's both easy to integrate and environmentally friendly. Upgrade your circuitry with this Thin Film resistor, a key component in the world of electronics.

