| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2213189-4 |
| Series: | Inverted Thru-Board |
| Amperage: | 2 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Poke-In, Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | .129 in, 3.3 mm |
| Voltage: | 400 V AC, 400 V DC |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 350 |
| Contact Amperage: | 2 A |
| Number of Positions: | 2 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | K50 |
| Mating Entry Location: | Bottom |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C, -40 - 266 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2 µm, 78.74 µin |
| PCB Retention: | With |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin-Lead |
| Connector Height: | 10.6 mm, .417 in |
| PCB Retention Type: | Boardlock |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | L739 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | .327 in, 8.3 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Mating Area Plating Finish: | Matte |
| PCB Contact Termination Area Plating Finish: | Matte |
| Connector Width: | 11.3 mm, .445 in |
| Mating Retention: | Without |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Receptacle |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 2 µm, 78.74 µin |
| Contact Retention: | With |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Contact Type: | Stamped & Formed |
| Agency Standard Number: | C22.2 No. 182.3-M1987, UL 1977 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2213189-4 |
| SKU: | AMP2213189-4 |
2213189-4
Specifications
Detailed Description
Enhance your assembly projects with the Inverted Thru-Board IPI Connector. Designed for efficient power transmission, this connector features a durable thermoplastic housing and copper alloy contacts, ensuring reliable performance. With a contact pitch of 3.3 mm and a voltage rating of 400 V AC/DC, it's suitable for a wide range of applications. The surface mount and Poke-In termination method make installation a breeze, while the UL 94V-0 material flammability standard guarantees safety. With a package quantity of 350, this connector is ideal for industrial use. Operating in temperatures ranging from -40 to 130 °C (-40 to 266 °F), it's built to withstand harsh environments. RoHS compliant and UL certified, you can trust in the quality and reliability of this connector for your PCB assembly needs.

