| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2299683-1 |
| Series: | Economy Power 2.5 |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Crimp, Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | .098 in, 2.5 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Pin |
| Package Quantity: | 900 |
| Contact Amperage: | 4.2 A |
| Number of Positions: | 2 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 101 |
| Packaging: | Tape |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2 - 5 µm, 80 - 200 µin |
| PCB Retention: | With |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| Connector Height: | .346 in, 8.8 mm |
| PCB Retention Type: | Kinked Solder Tails |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | L013 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | .3 in, 7.5 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Contact Load Condition: | Fully Loaded |
| Contact Mating Area Plating Finish: | Bright |
| Contact Shape: | Round |
| Connector Width: | .252 in, 6.4 mm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Termination Post Tail Length: | .134 in, 3.4 mm |
| Header Type: | Shrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 2.032 µm, 80 µin |
| Contact Mating Area Length: | .142 in, 3.6 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2299683-1 |
| SKU: | AMP2299683-1 |
2299683-1
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connections with our EP2.5 HDR 2P VERT W/O BOSS,TAPING connector. Designed for efficiency, this Economy Power 2.5 series component features a durable Polybutylene Terephthalate housing in a natural color, suitable for a wide range of applications. With a vertical mount orientation and board mount termination options including crimp and through hole soldering, installation is versatile and convenient. The contact pins, made of brass with tin plating, offer reliable conductivity, rated for 4.2A of current at 250VAC. Meeting UL 94V-0 flammability standards, this connector ensures safety in operation. With a pitch of 2.5mm and operating temperature range from -55°C to 105°C, it is suitable for various environments. Each package contains 900 units, making it ideal for large-scale projects. Whether for appliances or other electronic devices, this connector is a dependable choice for power and signal transmission on printed circuit boards.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1744423-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 1969443-2 | ![]() | |
| TE Connectivity 2232905-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 2232983-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 2301559-2 | ![]() |


