| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 280755-2 |
| Series: | FASTIN-FASTON 375 |
| Overall Length: | 1.14 in, 29 mm |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .375 in, 9.53 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .048 in, 1.22 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Wire Size: | 10 - 7 AWG, 6 - 10 mm² |
| Barrel Type: | Open |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP280755-2.P |
280755-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our Cut Strip FASTIN-FASTON 375 Receptacle. Crafted from durable brass, this terminal is designed for efficiency and longevity. With a compatible tab width of .375 inches and tab thickness of 1.22mm, it ensures a secure fit for your 6-10mm² wire sizes. The open barrel design allows for easy installation, making it ideal for a wide range of applications. Rest assured, this product is RoHS compliant, meeting international standards for environmental responsibility. Upgrade your connector assembly process with this high-quality receptacle.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/15/2024 | PCN-24-211740 - Packaging improvement. Keep the packaging type and packaging quantity same, just Change paper reel to local reel for Faston. | Download | |||
| 05/01/2024 | PCN-24-198129 - Manufacturing location change. manufacturing site in Collegno (Italy). These part numbers may be dual sourced from TE Collegno manufacturing site and TE Qingdao (China) manufacturing site from a period starting on 01 May 2024 until September 30th, 2025, at the latest. Mixed shipments may be possible. After September 30th, 2025, these part numbers will be single sourced from TE Qingdao (China) manufacturing site. An internal release based on applicable TE specifications will be executed before any parts will be delivered, to ensure product performance is compliant with applicable TE specifications. If there is a change to the above listed schedule, we will update you further. | Download | |||
| 02/26/2024 | PCN-24-200238 - Mixed shipment date correction. This is a correction to the PCN's listed below. As mentioned in the previous PCNs, mixed shipments may be possible until September 30th, 2025. The "Last Date for Mixed Shipment" box in this PCN now matches this date. PCN-24-198118, PCN-24-198122, PCN-24-198106, PCN-24-198129, PCN-24-198131, PCN-24-198087, PCN-24-198098, PCN-24-198100, PCN-24-198185 | Download | |||

