| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 284051-9 |
| Amperage: | 15 A |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | PA 6/6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 10.16 mm, .4 in |
| Voltage: | 600 V AC |
| Mount Angle: | Vertical |
| Block Type: | Stacking Plug |
| Screw Size: | M3 |
| Package Quantity: | 50 |
| Contact Amperage: | 15 A |
| Number of Positions: | 9 |
| Housing Color: | Green |
| GPL: | 124 |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C, -40 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 7743 |
| Wire Size: | .05 - 3 mm², 12 - 30 AWG |
| Connector System: | Wire to Board |
| Screw Material: | Brass |
| ECCN: | EAR99 |
| Screw Plating: | Nickel |
| Entry Angle: | Side |
| Interlock: | Without |
| Stacked Levels: | Without |
| Screw Flange: | Without |
| Screwless Terminal Block: | No |
| Wire Protection: | With |
| Part Aliases: | 284051-9 |
| SKU: | AMP284051-9 |
284051-9
Specifications
Detailed Description
Easily stack and connect power and signal cables with our TERMI-BLOK VERTICAL PLUG STACK. This plug, suitable for industrial use, features a durable PA 6/6 housing in a vibrant green color. With a contact material of Phosphor Bronze and contact mating area plating of Tin, it ensures reliable conductivity. Operating efficiently in temperatures ranging from -40 to 105°C, it offers a secure wire termination to enhance your wire-to-board connectivity. Each package contains 50 units, making it ideal for bulk installations. With a pitch of 10.16mm and 9 positions, it accommodates 12-30 AWG wire sizes, catering to various connectivity needs. RoHS compliant and with a voltage rating of 600V AC, this connector is a must-have for your projects.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 282828-9 | ![]() |


