| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 3-487545-7 |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Polyester |
| Number of Contacts: | 40 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Pitch: | .05 in, 1.27 mm |
| Voltage: | 100 V AC |
| Contact Type: | Socket |
| Cable Type: | FFC |
| Number of Positions: | 40 |
| Housing Color: | Black |
| Insulation Resistance: | 5000 MΩ |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Panel Mount: | Without |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Cable Entry: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 300 V AC |
| Mating Retention: | With |
| Insertion Force: | Normal |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 3-487545-7 |
| SKU: | AMP3-487545-7 |
3-487545-7
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with this high-quality FFC (Flexible Flat Cable) Housing, designed for optimal performance in signal transmission applications. Featuring a durable polyester construction in sleek black, this 40-contact, single-row receptacle is UL 94V-0 rated for superior safety. With a cable mount configuration and a 1.27mm pitch, it offers seamless integration into your setups. The socket contacts ensure reliable connections, while the Latch mating retention type guarantees secure attachment. Operating efficiently in a wide temperature range from -55 to 105°C (-67 to 221°F), this housing is perfect for diverse environments. Whether for data or device applications, its compliance with RoHS standards and ECCN classification as EAR99 make it a responsible choice for your projects. Individually packaged in a carton with 500 units, it's convenient for both small-scale and bulk installations. Elevate your connectivity solutions with this essential component.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/22/2021 | P-21-021103 - Manufacturing Location Change. To optimize TE supply chain, only change package supplier location from China to Thailand. Drop test result as attached. | Download | |||
| 06/01/2021 | P-21-020967 - Product improvement. Add an alternative resin that can be used in the short term to bridge the supply gap of the normally used resin. As you know the world is currently experiencing a global resin shortage. The shortage will impact the products in this PCN. In an effort to mitigate disruptions to your supply chain we have identified and evaluated an alternative resin that can be used in the short term to bridge the supply gap of the normally used resin. There should be no performance differences between the current resin and the short term alternative. When supply returns to normal we will change back over to the current resin. Due to the extreme shortage the last shipment date using the current resin will be 6/01/2021. The last order date using the new resin will be 5/28/2021. The uninterrupted delivery of product will be based on how fast we can receive approval of the new resin from you all. Keep in mind identical parts made with the new resin will continued to be shipped after approval. There is no technical or dimensional change. | Download | |||
| 09/30/2020 | P-20-019196 - Manufacturing Location change. moving its manufacturing location of the products listed below from Guangdong, China to Thailand. Lead time for orders on these part numbers may be subject to change. | Download | |||

