| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 316535-9 |
| Series: | AMP Signal Double Lock |
| Housing Material: | Nylon 6/6 - GF |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Solder, Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | .098 in, 2.5 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Tab |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 27 |
| Contact Amperage: | 3 A |
| Number of Positions: | 6 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 526 |
| Profile: | Standard |
| Packaging: | Tube, Tube/Box |
| Operating Temperature Range: | , |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Pre-Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 31.49 - 98.42 µin, .8 µm |
| PCB Retention: | With |
| Contact Underplating Material: | Copper |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Pre-Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| PCB Retention Type: | Kinked |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 3934 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Underplating Thickness: | 19.68 - 47.24 µin, .5 - 1.2 µm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Termination Post Tail Length: | .126 in, 3.2 mm |
| Header Type: | Shrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 31.49 - 98.42 µin, .8 µm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 316535-9 |
| SKU: | AMP316535-9 |
316535-9
| Heilind Number: | AMP316535-9 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 316535-9 |
| Datasheet: | UL Agency Approval Document |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance signal transmission in your electronic devices with our AMP Signal Double Lock connector. Designed for efficient board mount installation, this connector features a durable nylon 6/6 - GF housing in sleek black. With a single row layout and 6 positions, it ensures secure connectivity. The contact material of brass, with pre-tin plating, guarantees reliable performance. Operating at 250 V AC/DC and 3 A, it's ideal for signal applications. Its wave solder capability to 265°C and UL 94V-0 flammability standard compliance ensure safety and ease of assembly. Suitable for wire to board connections, this shrouded connector with square contact shape is a versatile choice for various electronic systems. Upgrade your PCB connections with this high-quality AMP connector, meeting industry standards and offering exceptional performance.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 917690-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 917690-6 | ![]() | |
| TE Connectivity 5-917690-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 917690-4 | ![]() | |
| TE Connectivity 917690-9 | ![]() |


