| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 350699-3 |
| Series: | Universal MATE-N-LOK |
| Accessory Type: | Contact |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Voltage: | 600 V AC |
| Contact Type: | Pin |
| Wire Type: | Stranded |
| Package Quantity: | 7000 |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 19 A |
| Termination Type: | Crimp |
| GPL: | 236 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Pre-Tin |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 1316 |
| Wire Size: | 18 - 24 AWG, .2 - .8 mm² |
| Contact Design: | Split |
| Connector System: | Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Contact Termination Plating: | Pre-Tin |
| ECCN: | EAR99 |
| Wire Insulation Support: | Without |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .04 - .1 in, 1.02 - 2.54 mm |
| Contact Retention: | With |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | Yes |
| For Multiple Crimp: | No |
| Contact Orientation: | Straight |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Pre-Tin |
| Contact Retention Type in Housing: | Locking Lance |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .086 in, 2.18 mm |
| Standards Met: | CSA,UL |
| Part Aliases: | 350699-3 |
| SKU: | AMP350699-3 |
350699-3
Specifications
Detailed Description
Enhance your power connector system with the UMNL SPLIT PIN PTPPHBZ from the Universal MATE-N-LOK series. This contact accessory, crafted from durable Phosphor Bronze, ensures reliable performance in a range of applications. With CSA and UL standards met, you can trust in its quality and safety. Designed for cable mount termination via crimping, it accommodates stranded wires with ease. Operating at up to 600V AC and 19A, it's suitable for power circuit applications. The package includes 7000 units, conveniently provided on a reel. RoHS compliant and VDE tested, this contact offers peace of mind in international markets. Upgrade your wire-to-wire connections with this essential component.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1804030-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151019-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151019-2 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2266342-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 455830-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151019-7 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2266342-7 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2266600-7 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 90548-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 90548-2 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 91510-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151019-1 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-2151019-2 | TE Connectivity 350699-3 Application Tooling | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/01/2013 | Project Lantern PTP Migration Parts - MNF. location change from NC. | Download | |||


