| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 4-6450130-3 |
| Housing Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Number of Rows: | 4 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Pitch: | .1 in, .25 in, 2.54 mm, .3 in, 6.35 mm, 7.62 mm |
| Voltage: | 200 V AC, 200 V DC, 300 V AC, 300 V DC, 60 V AC, 60 V DC |
| Contact Type: | Pin |
| Row Spacing: | .1 in, 2.54 mm |
| Contact Amperage: | 42 A |
| Number of Positions: | 21 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Right Angle |
| GPL: | E79 |
| Mating Retention Type: | Boardlock |
| Packaging: | Tray |
| Operating Temperature Range: | -20 - 105 °C, -4 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Noble Metal |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .076 µm, 3 µin |
| PCB Retention: | With |
| PCB Thickness (Recommended): | .062 in, 1.58 mm |
| PCB Retention Type: | Boardlock |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | E655 |
| Number of Power Positions: | 5 |
| Number of Signal Positions: | 16 |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Connector Product Type: | Header |
| Board to Board Configuration: | Right Angle |
| Contact Underplating Thickness: | 3.43 µm |
| Termination Post Tail Length: | .135 in, 3.43 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | High Temperature Part - Not Glow Wire |
| Connector and Housing Type: | Plug |
| Contact Material (Power): | Tin |
| Mating / Unmating Configuration: | Sequencing |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 4-6450130-3 |
| SKU: | AMP4-6450130-3 |
4-6450130-3
Specifications
Detailed Description
Enhance your circuit board connections with our MBXL Right Angle Header. Featuring a robust design with four rows and a total of 21 positions, this connector ensures reliable power and signal transmission. Crafted from high temperature thermoplastic in sleek black, it meets UL 94V-0 flammability standards for added safety. With a variety of pitch options and solder termination method, it offers flexibility in installation. Operating in a wide temperature range, from -20 to 105°C (-4 to 221°F), it's suitable for diverse environments. Whether you're working on power or signal applications, this connector, with its noble metal plating and high current capacity of 42A, guarantees optimal performance. RoHS compliant, it's also environmentally friendly. Perfect for board-to-board configurations, it comes in tray packaging for convenience. Upgrade your connectivity with this durable and efficient component.

