| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 42374-2 |
| Series: | FASTON 187 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Overall Length: | 11.93 mm, .47 in |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .187 in, 4.75 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .015 in, .38 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 16 - 20 AWG, .51 - 1.31 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP42374-2 |
42374-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our FASTON 187 series Receptacle. Crafted from durable brass with a protective tin plating, this straight orientation terminal ensures reliable performance in temperatures ranging from -40 to 110°C (-40 to 230°F). Suitable for wire sizes 16-20 AWG (0.51-1.31 mm²), its F-Crimp design guarantees secure attachment, while the open barrel allows for efficient installation. With a compatible tab width of 4.75 mm (0.187 in) and thickness of 0.38 mm (0.015 in), it's perfect for various applications. Our RoHS-compliant product is a must-have in your toolkit for seamless connectivity. Elevate your projects with our high-quality receptacle, designed for professionals and DIY enthusiasts alike.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2150452-1 | TE Connectivity 42374-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150452-2 | TE Connectivity 42374-2 Application Tooling | ![]() |


