| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5-1971800-1 |
| Series: | Grace Inertia 2.5 |
| Amperage: | 3 A |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Solder, Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | .098 in, 2.5 mm |
| Voltage: | 50 VDC |
| Contact Type: | Tab |
| Keying: | A |
| Package Quantity: | 900 |
| Contact Amperage: | 3 A |
| Number of Positions: | 5 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 430 |
| Operating Temperature Range: | 15 °F, -30 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2 µm, 78.74 µin |
| PCB Retention: | With |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 - .079 in, 1.6 - 2 mm |
| Connector Height: | .29 in, 7.38 mm |
| PCB Retention Type: | Kinked |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | L956 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 15 mm, .59 in |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Underplating Thickness: | 1.25 µm, 49.21 µin |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | With |
| PCB Mount Alignment Type: | Locating Posts |
| Termination Post Tail Length: | .118 in, 3 mm |
| Header Type: | Shrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | .5 µm, 78.74 µin |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Glow Wire |
| Mating Tab Width: | .02 in, .5 mm |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 5-1971800-1 |
| SKU: | AMP5-1971800-1 |
5-1971800-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the Grace Inertia 2.5 series, this NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 5P NC D1.5 features a straight orientation with a 2.5mm pitch, ideal for signal circuit applications. With a housing made of UL 94V-0 rated nylon in a natural color, it offers robust performance. The five brass contacts with tin plating ensure reliable connectivity, suitable for a voltage of 50V AC/DC. Designed for vertical mounting on a PCB with through-hole solder termination, it guarantees secure attachment. Operating in temperatures ranging from -30 to 105°C, this connector meets RoHS compliance, making it environmentally friendly. With a contact amperage of 3A and a compact size of 15mm in length, it's a versatile solution for wire-to-board connections in various electronic devices. With features like PCB retention and kinked mounting orientation, it ensures easy installation and stability. Trust in the quality and efficiency of this connector for your electronic assembly needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/20/2018 | P-18-015626 - - Product improvement. 1.Cancel P-18-015488 and P-18-015489, New PCN will replace P-18-015488 and P-18-015489 2. TE is in process of implementing a change in packaging material of the products noted in this document to adhere with global environmental standards and governmental regulations to ensure uninterrupted packaging material availability. Future supplies will be packaged with bubble sheets, replacing the current foam packaging. | Download | |||
| 02/22/2018 | P-18-015489 - Product improvement. Sponge is not environmental product. It produces environmental pollution and difficult to recycle. It is highly flammable and can cause deadly toxic gases when burning. At the same time, sponges are getting harder to buy due to the government's annual environmental inspections. Sometimes seriously affected our supply. So we will change to bubble wrap to avoid late delivery. The action is executed following a strict procedure, which guarantees no negative influence on quality, ability to supply and form/fit/function of the concerned products. All test was finished which guarantees the performance. | Download | |||

