| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5-794631-4 |
| Series: | Micro MATE-N-LOK |
| Housing Material: | Nylon GF |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Pitch: | .118 in, 3 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Pin |
| Row Spacing: | .118 in, 3 mm |
| Package Quantity: | 91 |
| Contact Amperage: | 5 A |
| Number of Positions: | 24 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 239 |
| Mating Retention Type: | Locking Tab |
| Packaging: | Box & Tray, Tray |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C, -40 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 15 µin, .38 µm |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | With |
| PCB Thickness (Recommended): | .062 in, 1.57 mm |
| PCB Retention Type: | Retention Bump |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | A309 |
| Number of Power Positions: | 24 |
| Wire Size: | .051 - .517 mm², 20 - 30 AWG |
| Connector System: | Wire to Board |
| CSA Agency Certification: | LR7189 |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Connector Product Type: | Header |
| ECCN: | EAR99 |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Termination Post Tail Length: | .125 in, 3.18 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | Yes |
| Connector and Housing Type: | Plug |
| Multiple Contact Types: | Without |
| Standards Met: | CSA UL |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 5-794631-4 |
| SKU: | AMP5-794631-4 |
5-794631-4
Specifications
Detailed Description
Enhance your power connections with this Micro MATE-N-LOK connector, designed for efficiency and durability. With CSA and UL standards met, you can trust its performance. Featuring a nylon GF housing in sleek black, this connector boasts two rows of 24 gold-plated pin contacts, perfect for power applications. Its through-hole solder termination method ensures secure attachment to your printed circuit board, with a 3mm pitch for precise alignment. Operating in a wide temperature range from -40 to 105°C, it guarantees reliability in various environments. The vertical mount orientation with retention bump PCB attachment offers ease of installation, while the locking tab mating retention ensures a stable connection. Suitable for wire sizes of 20-30 AWG, this connector is VDE tested and RoHS compliant, making it a dependable choice for appliances and other power-related applications.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2-794617-4 | ![]() |


