| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5176374-1 |
| Series: | CHAMP .050 Series I |
| Amperage: | 1 A |
| Housing Material: | Nylon - GF |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | .05 in, 1.27 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Package Quantity: | 130 |
| Contact Amperage: | 1 A |
| Number of Positions: | 40 |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Insulation Resistance: | 1 MΩ |
| GPL: | 032 |
| Packaging: | Tray |
| Operating Temperature Range: | -67 - 185 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 11.9 µin, .3 µm |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .3 in |
| Connector Height: | 11.5 mm, .452 in |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | Without |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 0678 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector System: | Board to Board |
| Stackable: | Yes |
| ECCN: | EAR99 |
| Board to Board Configuration: | Vertical |
| Contact Shape: | Square |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| PCB Mount Alignment Type: | Post Polarization |
| Termination Post Tail Length: | .122 in, 3.1 mm |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Receptacle |
| Stack Height: | 14 mm, .551 in |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 1 µm, 39.4 µin |
| Contact Mating Area Length: | .141 in, 3.6 mm |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 5176374-1 |
| SKU: | AMP5176374-1 |
5176374-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the AMP FH CONN REC V 40P (H=14), a CHAMP .050 Series I connector designed for high-performance signal applications. With a straight body orientation and vertical mount type, this connector features 40 gold-plated phosphor bronze contacts, offering reliable conductivity. The Nylon GF housing material ensures durability, meeting UL 94V-0 flammability standards. Ideal for board-to-board connections, it has a pitch of 1.27mm (.05 in) and can handle voltages up to 250VAC. Operating in a wide temperature range from -67 to 185°F, this connector is suitable for various environments. With stackable capabilities and compliant with RoHS standards, it provides a versatile and environmentally friendly solution for your connectivity needs.

