| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5223513-8 |
| Series: | Z-PACK Future Bus+ |
| Housing Material: | LCP (Liquid Crystal Polymer) |
| Number of Rows: | 4 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | .079 in, 2 mm |
| Voltage: | 30 V AC |
| Contact Type: | Pin |
| Impedance: | 168 Ω |
| Package Quantity: | 7 |
| Contact Amperage: | 3 A |
| Number of Positions: | 168 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Right Angle |
| Insulation Resistance: | 4 MΩ |
| GPL: | 473 |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature Range: | -67 - 257 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .08 µm, 3.1496 µin |
| PCB Retention: | With |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .08 in, 1.3 mm |
| Connector Height: | 11.2 mm, .44 in |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 2370 |
| Number of Signal Positions: | 168 |
| Contact Layout: | Matrix |
| Connector System: | Board to Board |
| Stackable: | No |
| ECCN: | EAR99 |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 1000 V AC |
| Board to Board Configuration: | Right Angle |
| Contact Mating Area Plating Finish: | Matte |
| Connector Width: | 16 mm, .622 in |
| PCB Mount Alignment: | With |
| PCB Mount Alignment Type: | Locating Posts |
| Application Solder Feature: | Board Standoff |
| Termination Post Tail Length: | .107 in, 2.73 mm |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 150 µin, 3.81 µm |
| Contact Mating Area Length: | .197 in, 5 mm |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 5223513-8 |
| SKU: | AMP5223513-8 |
5223513-8
Specifications
Detailed Description
The Z-PACK Future Bus+ is a high-performance board-to-board connector offering 168 signal positions in a compact, right-angle design. With a pitch of 2mm and gold plating on the contact mating area, it ensures reliable signal transmission in data and device applications. The housing, made of UL 94V-0 rated LCP, provides excellent durability and meets strict flammability standards. Featuring through-hole solder termination and a 30V AC voltage rating, this connector is suitable for a wide range of operating environments. Its polarization and mating alignment features ensure easy and secure assembly, while the inclusion of PCB retention and board standoff application solder features further enhance its usability. RoHS compliant and with a high dielectric withstanding voltage of 1000V AC, the Z-PACK Future Bus+ is a reliable and versatile choice for demanding PCB connectivity needs.

