| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 61060-2 |
| Color: | Clear |
| Series: | FASTON 110 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Pre-Tin |
| Overall Length: | 18.64 mm, .734 in |
| Material: | Brass |
| Insulation Material: | Nylon |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.79 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .02 in, .51 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | 105 °C, 221 °F |
| Wire Size: | 18 - 22 AWG, .26 - .96 mm², 509 - 1900 CMA |
| Crimp Type: | Compression |
| Barrel Type: | Closed |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .1 in, 2.54 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP61060-2 |
61060-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our Receptacle from the FASTON 110 series. Designed for 22-18 AWG wire, this straight orientation terminal features a compression crimp for secure attachment. Crafted from durable brass with pre-tin plating, it ensures reliable conductivity. The nylon insulation and closed barrel design provide added safety, while its RoHS compliance guarantees environmental responsibility. With an operating temperature range of 105°C, it's perfect for various applications. Get yours today and experience effortless installation and long-lasting performance.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2-520193-2 | ULTRA-FAST 187 ASY REC 22-18 TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 34114 | SOLIS R 22-16COMM22-18MIL 5/16 | ![]() |
| TE Connectivity 776363-1 | SEALING PLUG, SZ 16 CAVITY | ![]() |
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 90185-1 | TE Connectivity 61060-2 Application Tooling | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2023 | P-22-023529 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from our Landisville, PA TE Connectivity manufacturing location to our Hermosillo, MX TE Connectivity manufacturing location. | Download | |||


