| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 62094-2 |
| Series: | FASTON 110 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Unplated |
| Overall Length: | 17.9 mm, .705 in |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .02 in, .51 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 18 - 22 AWG, .32 - .82 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .09 - .13 in, 2.29 - 3.3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP62094-2 |
62094-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our FASTON .110 Receptacle. Designed for 22-18 AWG wires, this straight orientation terminal features a durable brass construction with unplated plating for reliable performance. With a convenient F-Crimp design, it securely accepts wires with insulation diameters ranging from 2.29 to 3.3 mm. Operating efficiently in temperatures from -40 to 110°C, it's a versatile solution for various applications. RoHS compliant, this receptacle ensures both quality and environmental responsibility. Upgrade your connectivity with this essential component from our Quick Disconnects range.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2150560-1 | TE Connectivity 62094-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150560-2 | TE Connectivity 62094-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2150560-7 | TE Connectivity 62094-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2150560-1 | TE Connectivity 62094-2 Application Tooling | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 737107-1 | ![]() |


