| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 62228-1 |
| Series: | FASTON 187 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Overall Length: | 16.13 mm, .635 in |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .187 in, 4.75 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .02 in, .51 mm |
| Terminal Type: | Tab & Receptacle |
| Orientation: | Piggyback |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 16 - 20 AWG, .51 - 1.31 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .09 - .13 in, 2.29 - 3.3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Tab & Receptacle |
| SKU: | AMP62228-1 |
62228-1
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our FASTON 187 Piggyback terminals, designed for seamless compatibility with 16-20 AWG wires. Crafted from durable brass with a tin plating, these terminals ensure reliable conductivity. Their convenient tab and receptacle design, with a piggyback orientation, simplifies installation. With an operating temperature range of -40 to 110°C, they guarantee performance in various environments. The F-Crimp feature allows for secure wire attachment, while the open barrel design accommodates insulation diameters of 2.29 to 3.3 mm. Trust in our RoHS-compliant Quick Disconnects for efficient and compliant connectivity solutions.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-104480-6 | SHORT POINT RECP CONT LP | ![]() |
| TE Connectivity 1-1375820-6 | CST-100 II HOUSING 16 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1-480318-0 | 02P CMNL PLUG HSG F/H NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480704-0 | 6 Position, Plug, Housing, Crimp, Wire-to-Board / Wire-to-Wire, UL 94V-2, 6.35 mm [.25 in] Centerline, 2 Row, 600 VAC, Universal MATE-N-LOK | ![]() |
| TE Connectivity 1-480706-0 | 09P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480721-0 | 03P CMNL PLUG HSG W/LOK NATL | ![]() |
| TE Connectivity 172163-1 | 15 CIR UNIV M-N-L CAP | ![]() |
| TE Connectivity 172170-1 | 12 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 172171-1 | 15 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 34806 | TERMINAL,PIDG R 16-14HD 1/4 | ![]() |
| TE Connectivity 350809-1 | 05P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 35185 | TERMINAL,SOLIS R 2 1/2 | ![]() |
| TE Connectivity 52197 | TERMINAL,SOLIS R 6 10 | ![]() |
| TE Connectivity 61863-2 | Cut Strip - RING CRIMP 18-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 62026-1 | FASTON .187 PIGGY-BACK REC 20-16AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 770986-1 | MINI UMNL SOK 26-22AWG SN LP | ![]() |
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 91509-1 | TE Connectivity 62228-1 Application Tooling | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/16/2012 | Plating designation and thickness change | N/A | |||


