| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 6368150-2 |
| Color: | Black |
| Series: | CGS TE,TE-MA |
| Amperage: | 1.5 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Mount Type: | Board Mount, Panel |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | .04 in, 1.02 mm |
| USOC Codes: | RJ45 |
| LAN Category: | Cat 5 |
| Compatible RJ Type: | RJ45 |
| Keying: | No |
| Number of Positions: | 8 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Latch Orientation: | Inverted - Latch Up |
| GPL: | A92 |
| PCB Ground Tab Location: | .153 in, 3.89 mm |
| Profile: | Standard |
| Shield Material: | Copper Zinc Alloy |
| Shield Plating Material: | Tin |
| Connector Contact Density: | Standard |
| Number of Loaded Positions: | 8 |
| Mating Entry Location: | Top |
| Number of PCB Ground Tabs: | 2 |
| Port Configuration: | Single Port |
| Port Matrix Configuration: | 1 x 1 |
| Status Indicator: | None |
| Tail Length: | .157 in, 3.99 mm |
| Packaging: | Box, Box and Tube |
| Operating Temperature Range: | -40 - 185 °F, -40 - 85 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 50 µin |
| Panel Mount: | With |
| Shielded: | Yes |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .055 in, 1.4 mm |
| Connector Height: | 16.58 mm, .653 in |
| Grounding Options: | PCB Ground |
| Connector Type: | Jack |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Connectors and Connector Components Type: | Connector |
| Product Code: | 2240 |
| Modular Product Type: | RJ Type Jacks & Plugs |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| SKU: | AMP6368150-2 |
6368150-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your network connectivity with this Shielded RJ45 Jack, designed for Cat 5 applications. Featuring UL 94V-0 standards compliance, it ensures safety and reliability. The thermoplastic housing in sleek black offers durability, with through-hole solder termination for secure attachment. Its phosphor bronze contacts and gold plating guarantee efficient signal transmission. With a vertical mount orientation and single port configuration, it's ideal for various electronic devices. Operating in a wide temperature range, from -40 to 85°C (-40 to 185°F), this RJ jack is suitable for diverse environments. RoHS compliant and with a modular design, it's a versatile component for your networking needs.

