| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 641550-1 |
| Series: | SL-156 |
| Amperage: | 6.5 A |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Package Quantity: | 7000 |
| GPL: | 103 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Pre-Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 130 µin, 3.302 µm |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 1385 |
| Wire Size: | .05 - .2 mm², 30 - 24 AWG |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| ECCN: | EAR99 |
| Applied_Pressure: | Low |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .04 - .057 in, 1.02 - 1.45 mm |
| Contact Retention: | With |
| Compatible Wire / Cable Type: | Discrete Wire |
| Wire Contact Termination Area Plating Material: | Tin |
| Wire Contact Termination Area Plating Thickness: | .33 µm |
| Contact Retention Type in Housing: | Locking Lance |
| Part Aliases: | 641550-1 |
| SKU: | AMP641550-1 |
641550-1
Specifications
Detailed Description
This SL156 RECPT PTPBR connector is designed for reliable signal transmission in various appliances. With a female gender and cable mount termination method, it offers ease of installation in wire-to-wire or wire-to-board setups. Featuring brass contacts with pre-tin plating, it ensures efficient conductivity and durability. Operating in a wide temperature range from -55 to 105 °C, this connector is suitable for diverse environments. With a contact retention system and a packaging of 7000 pieces on a reel, it's convenient for high-volume applications. RoHS compliant and suitable for 30-24 AWG wire sizes, it meets industry standards for quality and performance.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 90471-1 | TE Connectivity 641550-1 Application Tooling | ![]() |


