| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66024-2 |
| Color: | Blue |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Overall Length: | 25.17 mm, .991 in |
| Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | PVC |
| Compatible Tab Width: | .25 in, 6.35 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .032 in, .81 mm |
| Terminal Type: | Tab |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | 105 °C, 221 °F |
| Wire Size: | 14 - 16 AWG, 1.04 - 2.62 mm², 2050 - 5180 CMA |
| Crimp Type: | Compression |
| Barrel Type: | Closed |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .17 in, 4.32 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Tab |
| SKU: | AMP66024-2 |
66024-2
Specifications
Detailed Description
Enhance the efficiency of your electrical connections with these blue TAB PIDG TERMI-BK 16-14 terminals. Crafted from durable copper alloy with tin plating, they ensure reliable performance. Designed for use with 14-16 AWG wires, these straight orientation terminals feature a compression crimp for secure attachment. With an operating temperature range of 105°C (221°F) and PVC insulation, they guarantee safety and longevity. Perfect for various applications, these Quick Disconnects are RoHS compliant, meeting international standards for environmental responsibility. Upgrade your connectivity solutions with these high-quality terminals.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2063030-1 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 47387 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 47387-7 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 47807-1 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 525691 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 539691-2 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 58423-1 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 58433-3 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 59250 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 59824-1 | TE Connectivity 66024-2 Application Tooling | ![]() |


