| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66358-3 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Socket |
| Package Quantity: | 4000 |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Crimp |
| GPL: | 230 |
| Packaging: | Reel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 90 °C, -67 - 194 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Precious Metal |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 15 µin, .38 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 5022 |
| Wire Size: | 14 - 18 AWG, .8 - 2 mm² |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Underplating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Wire Insulation Support: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .08 - .1 in, 2.03 - 2.54 mm |
| Contact Termination Area Plating Finish: | Matte |
| Test Current: | 13 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 66358-3 |
| SKU: | AMP66358-3 |
66358-3
Specifications
Detailed Description
This SKT ASSY features a .062 DIA, TYPE III design, ideal for power and signal applications. Made of brass with precious metal plating, it ensures reliable conductivity. With a contact size of 16 and a termination method of crimping, it accommodates wire sizes ranging from .8 to 2 mm². Operating in temperatures from -55 to 90 °C, it's suitable for industrial use. RoHS compliant and packaged in reels of 4000, it offers high-quality performance for your connectivity needs.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 200893-2 | TE Connectivity 66358-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 305183 | TE Connectivity 66358-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 539972-1 | TE Connectivity 66358-3 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 91519-1 | TE Connectivity 66358-3 Application Tooling | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/12/2012 | P-12-007828 - Change the plating located in the wire crimp area of these contacts from gold flash over nickel to matte tin over nickel. The plating located on the mating end of the contacts will not change. The plating in the center of the contact between the mating end and crimp end will change from gold flash over nickel to nickel only. Following the change the contacts will continue to comply with TE product specification 108-10042. | Download | |||


