| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66597-8 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Pin |
| Package Quantity: | 4000 |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Crimp |
| GPL: | 230 |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 100 µin, 2.54 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 100 µin, 2.540 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 14 - 18 AWG, .8 - 2 mm² |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Wire Insulation Support: | With |
| Test Current: | 13 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 66597-8 |
| SKU: | AMP66597-8.P |
66597-8
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connections with our AMP Type III+ Pin. Designed for reliable performance, this crimp contact features a durable brass construction with a thick tin plating for efficient power transfer. Suitable for 18-14 AWG wires, it ensures a secure fit with a mating pin diameter of 1.57mm. With a package quantity of 4000, it's ideal for high-volume applications in industrial settings. Compliant with RoHS standards, it guarantees both quality and environmental responsibility. Elevate your connectivity solutions with this essential component.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 172133-1 | FF 250 REC HSG 4P NYLON NAT | ![]() |
| TE Connectivity 201568-1 | CONTACT SOCKET ASSY. | ![]() |
| TE Connectivity 201570-1 | CONTACT PIN ASSY. | ![]() |
| TE Connectivity 206708-1 | CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 13-9 | ![]() |
| TE Connectivity 211149-1 | PIN HSG,25 POSN,METRIMATE | ![]() |
| TE Connectivity 211150-1 | METRIMATE SKT HSG 25P | ![]() |
| TE Connectivity 211771-1 | 23-19 CPC RECEPT, STND SEX | ![]() |
| TE Connectivity 3-350566-1 | MINI AMP-IN 22-18 PTLP/PHBZ | ![]() |
| TE Connectivity 3-794013-1 | MINI AMP-IN 12 AWG WIRE | ![]() |
| TE Connectivity 320619 | TERMINAL,PIDG R 16-14 6 | ![]() |
| TE Connectivity 321598 | TERMINAL,SOLIS R 6 1/4 | ![]() |
| TE Connectivity 33466 | TERMINAL,SOLIS R 6 5/16 | ![]() |
| TE Connectivity 350735-1 | 12P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 36152 | PIDG R 22-16 COMM 22-18 MIL 6 | ![]() |
| TE Connectivity 52942-1 | TERMINAL,PIDG SPR SPD 12-10 8 | ![]() |
| TE Connectivity 66598-9 | III+ SKT,18-14,TIN ,STRIP | ![]() |


