| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 767094-4 |
| Housing Material: | Liquid crystal polymer(LCP) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | .025 in, .64 mm |
| Contact Type: | Socket |
| Row Spacing: | .228 in, 5.79 mm |
| Impedance: | 50 Ω |
| Contact Amperage: | 11.5 A |
| Number of Positions: | 152 |
| Data Rate: | 10 Gb/s |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Insulation Resistance: | 2 MΩ |
| Mating Entry Location: | Bottom |
| Operating Temperature Range: | -67 - 257 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold or Palladium Nickel or Performance Based |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .12 µm, 5 µin |
| PCB Retention: | With |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin-Lead |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm, .8 in |
| Connector Height: | 15.011 mm, .591 in |
| Sealable: | No |
| Ground Component Type: | Ground Bus |
| Mating Alignment: | Without |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Number of Columns: | 76 |
| Number of Power Positions: | 4 |
| Number of Signal Positions: | 152 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 2.498 in, 63.45 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Board to Board Configuration: | Mezzanine |
| Contact Shape: | Dual Beam |
| Connector Width: | .315 in, 8 mm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | With |
| PCB Mount Alignment Type: | Locating Posts |
| Differential Signaling: | Yes |
| Header Type: | Header Only |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Receptacle |
| Stack Height: | 15.62 mm, 18 mm, 1.255 in, 20 mm, 21.6 mm, 27.8 mm, 27 mm, 29 mm, 31.9 mm |
| Standards Met: | CSA |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 767094-4 |
| SKU: | AMP767094-4 |
767094-4
Specifications
Detailed Description
Enhance your electronic connections with this high-performance MICT receptacle. Designed for optimal signal transmission, this assembly features 152 gold-plated contacts suitable for high-speed data applications up to 10 Gb/s. The dual-beam contact shape ensures secure connectivity, while the liquid crystal polymer housing offers durability and meets stringent UL 94V-0 flammability standards. With a compact pitch of .64 mm, this surface-mount receptacle is ideal for densely populated PCBs. Operating in a wide temperature range from -67 to 257 °F, it guarantees reliable performance in diverse environments. CSA and UL certified, this connector is a trusted solution for your signal transmission needs in various industries.

