| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 787004-3 |
| Series: | CHAMP .8 mm Connector |
| Accessory Type: | Screwlock |
| Screw Length: | 10.68 mm, .42 in |
| Package Quantity: | 200 |
| GPL: | 469 |
| Packaging: | Box |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Product Code: | 2191 |
| Screw Hole Thread Size: | M2 x 0.4-6g |
| Connector Product Type: | Accessory |
| Length: | 10.68 mm |
| Board Mount: | Yes |
| Part Aliases: | 787004-3 |
| SKU: | AMP787004-3 |
787004-3
Specifications
Detailed Description
Enhance the security and stability of your CHAMP .8 mm Connector with our Screwlock accessory. Designed for easy installation, this essential component features a screw length of .42 inches and a durable construction for long-lasting performance. With a package quantity of 200, it's perfect for high-volume projects. RoHS compliant and meticulously crafted for quality assurance, this Screwlock ensures reliable connectivity in various applications. Upgrade your setup with this essential accessory for peace of mind.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 5787775-1 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/10/2022 | P-22-022150 - Retraction of Obsolete. This PCN is to revise an error previously released on PCN numbers: P-21-021901 P-21-021902 P-21-021903 P-21-021904 P-21-021905 P-21-021906 P-21-021907 P-21-021908 P-21-021909 P-21-021910 P-21-021911 The PNs listed below will remain as ACTIVE status and will not be discontinued. These PNs were previously listed on a PCN for discontinuance in error. We sincerely apologize for any confusion this may have caused. Thank you. | Download | |||
| 01/17/2022 | P-22-022008 - PCN Revision. This PCN is to revise an error previously released on PCN numbers:P-21-021901,P-21-021902,P-21-021903,P-21-021904,P-21-021905,P-21-021906,P-21-021909,P21-021910,P21-021911.The PNs listed below will remain as ACTIVE status and will not be discontinued. These PNs were previously listed on a PCN for discontinuance in error. We sincerely apologize for any confusion this may have caused. Thank you. | Download | |||
| 01/14/2022 | P-21-021911 - Discontinuance. Part status change.The listed part numbers below will be discontinued and no longer available. | Download | |||
| 10/02/2017 | P-17-014025 - Manufacturing Location Change. TE Connectivity (TE) is moving manufacturing location of the products listed below from TE Hermosillo to TE Guangdong. Please contact your TE Sales Engineer with questions. | Download | |||


