| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 880646-6 |
| Series: | Positive Lock 250 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Pre-Tin |
| Material: | Phosphor Bronze |
| Compatible Tab Width: | .25 in, 6.35 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .032 in, .81 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Wire Size: | 17 - 20 AWG, .51 - 1.03 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .079 - .13 in, 2.01 - 3.3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP880646-6 |
880646-6
| Heilind Number: | AMP880646-6 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 880646-6 |
| Datasheet: | 3D Model (IGS) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our Positive Lock 250 series straight receptacle. Crafted from durable phosphor bronze with pre-tin plating, it ensures reliable conductivity. Designed for 6.35mm (.25 in) tab widths and .81mm (.032 in) tab thicknesses, it accommodates 17-20 AWG wire sizes. Its F-Crimp termination method guarantees a secure fit, while the open barrel design allows for easy installation. With RoHS compliance and a wide acceptance of wire insulation diameters, this receptacle is a versatile component for various applications in the field of connectors and crimp terminals. Elevate your connectivity solutions with this high-quality product from our Quick Disconnects range.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2151553-2 | TE Connectivity 880646-6 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151553-7 | TE Connectivity 880646-6 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 880646-6 Application Tooling | ![]() |


