| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 928930-4 |
| Series: | FASTIN-FASTON 110 |
| Contact Material: | CuZn30 |
| Contact Plating: | Gold |
| Overall Length: | 22.5 mm, .886 in |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .031 in, .79 mm |
| Terminal Type: | Tab |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 150 °C, -40 - 302 °F |
| Wire Size: | 1021 - 2048 CMA, 17 - 20 AWG |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .055 - .09 in, 1.4 - 2.3 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| SKU: | AMP928930-4 |
928930-4
| Heilind Number: | AMP928930-4 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 928930-4 |
| Datasheet: | 3D Model (STP) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our FF 110 TAB 0.5-1 MM2 .080 F SGP CuZn30 terminals from the FASTIN-FASTON 110 series. Crafted with precision from durable CuZn30 material and plated with gold for optimal conductivity, these straight orientation tabs are designed for reliable performance in a wide operating temperature range of -40 to 150 °C. With a barrel type that accepts wire insulation diameters ranging from 1.4 to 2.3 mm, they are perfect for use with 17-20 AWG wires. Featuring an open barrel for easy crimping, these terminals are a essential component for any professional wiring project. Proudly RoHS compliant, they meet strict environmental standards without sacrificing quality. Elevate your wiring game with these high-quality quick disconnect terminals.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1579007-4 | TE Connectivity 928930-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151379-1 | TE Connectivity 928930-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2151379-2 | TE Connectivity 928930-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 4-1579007-3 | TE Connectivity 928930-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2151379-7 | TE Connectivity 928930-4 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2305570-1 | TE Connectivity 928930-4 Application Tooling | ![]() |


