| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Deutsch ACT26JD19BD V001 |
| Series: | DEUTSCH 38999 Series III Composite Connectors |
| Amperage: | 7.5 A |
| Voltage: | 1800 Vrms, 600 V AC, 850 V DC |
| Shell Size: | 15 |
| Contact Type: | Less Socket |
| Mating Type: | Triple Start Threaded |
| Shell Plating: | Cadmium Olive Drab |
| Number of Positions: | 19 |
| Shell Material: | Composite |
| Operating Temperature Range: | -65 - 200 °C, -85 - 392 °F |
| Shell Type: | Straight Plug |
| Product: | Standard Circular Connectors |
| Product Type: | Connector |
| Part Aliases: | YACT26JD19BDV00100 |
| SKU: | DCHACT26JD19BD V001 |
ACT26JD19BD V001
| Heilind Number: | DCHACT26JD19BD V001 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Number: | ACT26JD19BD V001 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity in high-performance applications with our DEUTSCH 38999 Series III Composite Connectors. Featuring a straight plug design, these connectors offer 19 positions for comprehensive connectivity. With amperages of 7.5A and voltages up to 600V AC, 850V DC, and 1800Vrms, they ensure reliable power and signal transmission. Constructed with a composite shell material and cadmium olive drab plating, they provide durability and corrosion resistance in extreme temperatures from -65 to 200°C (-85 to 392°F). The triple start threaded mating type guarantees a secure fit for uninterrupted performance in aerospace, military, or industrial applications. Elevate your connectivity solutions with these rugged and reliable connectors.

