| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | HARTING |
| Manufacturer Part Number: | HARTING 09459711124 |
| Series: | RJ45 |
| Shielded: | Yes |
| Data Rate: | 100 Mbit/s, 10 Mbit/s, 1 Gbit/s |
| IP Rating: | IP20 |
| Wire Size: | 26 AWG |
| Cable Length: | 3 m |
| Jacket Color: | Black |
| Cable Category: | Cat 5 |
| Conductor Type: | Stranded |
| Connector A End: | RJ45 |
| Connector B End: | RJ45 |
| Jacket Material: | Polyurethane |
| Conductor Material: | Copper |
| Maximum Operating Temperature: | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -20 °C |
| Connector End A: | RJ45 |
| Connector End B: | RJ45 |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbit/s, 10 Mbit/s, 1 Gbit/s |
| Performance Category: | Cat5 |
| Operating Temperature: | -20 to 80 °C |
| Connector End A Gender: | Male |
| Connector End B Gender: | Male |
| SKU: | HRT09459711124 |
09459711124
Specifications
Detailed Description
System cables and cable assemblies. HARTING offers a variety of assembled system cables for industry and telecommunication. The products combine our extensive skills in the area of connectors with our experience in system cabling. HARTING is the specialist for harsh environments in IP20 protection as well as in IP65 / 67 / 68 protection which are used in - industrial plants - supplying machines or also in - outdoor telecommunication - energy - medical engineering HARTING offers structured cabling in accordance with ISO / IE 24 702 as well as cable profiles for PROFINET and EtherNet/IP for the Automation industry.

