| Product Category: | |
| Manufacturer: | HARTING |
| Manufacturer Part Number: | HARTING 14020414101000 |
| Pitch: | 3.5 mm |
| Wire Size: | 30 to 16 AWG |
| Housing Color: | Black |
| Conductor Size: | 30 to 16 AWG |
| Current Rating: | 10 A |
| Mounting Angle: | Straight |
| Voltage Rating: | 220 V |
| Contact Plating: | Tin Over Nickel Mating Side, Tin Over Nickel Termination Side |
| Number of Poles: | 4 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Nylo, Polyphthalamide |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Solder, Spring Cage |
| Insulation Material: | Nylon, Polyphthalamide |
| Operating Temperature: | -40 to 110 °C |
| SKU: | HRT14020414101000 |