| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000033118 |
| Color: | Transparent |
| Tape Type: | Foam Tape |
| Overall Width: | 305 mm |
| Overall Length: | 33 m |
| Backing Material: | Polyethylene |
| Adhesive Material: | Acrylic |
| Resistance Properties: | Chemical Resistant, Solvent Resistant, UV Resistant |
| Maximum Operating Temperature: | 149 °C |
| SKU: | MMM7000033118 |
7000033118
| Heilind Number: | MMM7000033118 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000033118 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Dream, Design, Deliver with 3M™ VHB™ Tape 4910. It is a Clear, 0.040 in (1.0 mm), general purpose acrylic adhesive on both sides of a firm, foam core. It can replace rivets, welds and screws. The fast and easy to use permanent bonding method provides high strength and long-term durability. It offers design flexibility with its viscoelasticity and powerful ability to bond to a variety of surfaces.

