| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000033128 |
| Color: | Clear |
| Tape Type: | Double-Sided Tape |
| Thickness: | 1 mm |
| Overall Width: | 1120 mm |
| Overall Length: | 33 m |
| Backing Material: | Acrylic |
| Adhesive Material: | Acrylic |
| Resistance Properties: | Solvent Resistant, Temperature Resistant, UV Resistant |
| Maximum Operating Temperature: | 149 °C |
| SKU: | MMM7000033128 |
7000033128
| Heilind Number: | MMM7000033128 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000033128 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
3M™ VHB™ Assembly Tape 4910 is a 1mm thick, high performance, clear acrylic foam adhesive. It is suitable for bonding transparent materials such as glass or some plastics, Resistant to temperature, UV and solvents, this tape is perfect for your demanding indoor and outdoor applications.

