| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000035829 |
| Color: | White |
| Tape Type: | Packaging Tape |
| Thickness: | 0.16 mm |
| Overall Width: | 2 in |
| Overall Length: | 60 yd |
| Backing Material: | Glass Cloth |
| Adhesion Strength: | 38 oz/in |
| Adhesive Material: | Silicone |
| Resistance Properties: | Abrasion Resistant, Flame Resistant |
| Maximum Operating Temperature: | 450 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -65 °F |
| SKU: | MMM7000035829 |
7000035829
| Heilind Number: | MMM7000035829 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000035829 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Constructed with a woven fiberglass Backing; 3M™ Glass Cloth Tape 361 features a pressure sensitive Silicone adhesive for applications requiring high-temperature resistance; high adhesion and clean removal. It is often used for high temperature applications such as Sealing ducts and as a Back-up strip for submerged arc welding.

