| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000050135 |
| Color: | Brown |
| Tape Type: | Duct Tape |
| Thickness: | 0.14 mm |
| Overall Width: | 0.75 in |
| Overall Length: | 36 yd |
| Backing Material: | Glass Cloth, Polytetrafluoroethylene |
| Adhesion Strength: | 38 oz/in |
| Adhesive Material: | Silicone |
| Resistance Properties: | Chemical Resistant, Heat Resistant, Puncture Resistant, Tear Resistant |
| Maximum Operating Temperature: | 500 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -100 °F |
| SKU: | MMM7000050135 |
7000050135
| Heilind Number: | MMM7000050135 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000050135 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
This premium performance 3M™ PTFE Glass Cloth Tape 5451 has a brown woven glass cloth backing impregnated with PTFE (polytetrafluoroethylene). This tape provides a slick surface on process machinery and offers an extremely low coefficient of friction which, in combination with a pressure sensitive silicone adhesive, creates a non-stick surface that performs at elevated temperatures.

