| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000095400 |
| Color: | Brown |
| Tape Type: | Packaging Tape |
| Thickness: | 0.056 mm |
| Overall Width: | 50 mm |
| Overall Length: | 66 m |
| Backing Material: | Polypropylene |
| Adhesion Strength: | 4.4 N/cm |
| Adhesive Material: | Rubber |
| Resistance Properties: | Cold Resistant |
| SKU: | MMM7000095400 |
7000095400
| Heilind Number: | MMM7000095400 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000095400 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
3739 adhesive tape is a quality tape for closing cartons with a high-strength bi-oriented polypropylene film and a hot melt synthetic rubber resin adhesive. Backing thickness 35µ.

