| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000125155 |
| Color: | Clear |
| Tape Type: | Film Tape |
| Thickness: | 0.063 mm |
| Overall Width: | 44.45 mm |
| Overall Length: | 65.8 m |
| Backing Material: | Acetate |
| Adhesive Material: | Acrylic |
| SKU: | MMM7000125155 |
7000125155
| Heilind Number: | MMM7000125155 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000125155 |
| ECAD Model: |
Description:
Scotch® Prescription Label Tape 800 Clear; 1 3/4 in x 72 yd; 12 per box 2 boxes per Case Boxed
More >>Specifications
Detailed Description
Scotch® Prescription Label Tape 800 is a transparent tape Designed for the Protection and enhancement of prescription labels. This ultra-clear tape guards labels against abrasion; moisture; and smudging and resists fading and degradation from sunlight exposure and long storage; Scotch® Prescription Label Tape 800 is Designed for the Protection and enhancement of prescription labels. It guards labels against abrasion; moisture; and smudging; and is very clear for easy visibility of labels. It also resists fading and degradation from sunlight exposure and long storage. Scotch® Prescription Label Tape 800 unwinds and dispenses easily.

