| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 44-TAN-3/4INX90YDS |
| Color: | Tan |
| Tape Type: | Electrical |
| Thickness: | 0.13 mm |
| Overall Width: | 0.75 in |
| Overall Length: | 90 yd |
| Shear Strength: | 26 lb/in |
| Backing Material: | Polyester |
| Adhesion Strength: | 70 oz/in |
| Adhesive Material: | Rubber |
| Resistance Properties: | Heat Resistant, Oil Resistant, Oxidation Resistant, Solvent Resistant |
| Maximum Operating Temperature: | 266 °F |
| Minimum Operating Temperature: | 32 °F |
| SKU: | MMM7000132492 |
44-TAN-3/4INX90YDS
| Heilind Number: | MMM7000132492 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 44-TAN-3/4INX90YDS |
| ECAD Model: |
Description:
3M™ Composite Film Electrical Tape 44; 3/4 in x 90 yd; 3 in Paper Core; 48 Rolls/Case
More >>Specifications
Detailed Description
3M™ Tape 44 is a low halogen; edge tear resistant; electrical tape that's suitable for general purpose Insulation; as well as anchoring and banding in motors and transformers. The tape is 600V Rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C). 3M™ Composite Film Electrical Tape 44 features a combination of polyester web and polyester film coated with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is highly resistant to heat; oxidation; solvents and oils. This excellent dielectric strength tape is tough; puncture resistant and offers outstanding electrical properties. It's ideal for stick wound coils/transformers; as well as protecting start Wires; leads; Terminal strips; Insulation Paper and end turns. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant .

